adozona.hu
Bírósági per: buktatók végrehajtás felfüggesztésekor
//test-adozona.hu/archive/20080604_vegrehajtas_ per_ APEH
Bírósági per: buktatók végrehajtás felfüggesztésekor
Az adóhatóság másodfokú határozata a kézbesítéssel válik jogerőssé. Ezt követően 15 napja van az adózónak, hogy rendezze a megállapított adóhiány, bírság és késedelmi pótlék tartozását . A adóhatósági határozat végrehajtása nem függ a közigazgatási per megindításától. Ezért külön kérni kell a végrehajtás felfüggesztését.
A végrehajtás felfüggesztése iránti kérelem elbírálása során a Legfelsőbb Bíróság Jogegységi Határozatában állítja, a kérelmet érdemben csak akkor tudja megvizsgálni, ha azt a fél indoklással együtt terjeszti elő. Emellett a kérelemben vázolt okokat, adatokat, körülményeket igazolja vagy valószínűsíti. Egyrészről tehát bizonyítani kell, hogy súlyosabb károsodást okozna a végrehajtás felfüggesztésének elmaradása, mint a végrehajtás elmaradása. Másrészről a felhozott és okiratokkal alátámasztott indokok adózó, illetve felperes javára olyan különös méltánylást érdemlő körülmények, amelyek megalapozzák a közigazgatási határozat felfüggesztését.
Az első esetben alapos indok lehet, hogy adózó ingatlanának végrehajtási joggal terhelése, illetve elárverezése egy nem visszafordítható folyamatot eredményez. Erre csak abban az esetben van lehetőség, ha a behajtandó összeg nagysága indokolja ezt. Könnyebb ezt bizonyítani, ha a végrehajtás során a cselekmények szigorú sorrendje megszűnt. Érdemes ezt is részletezni a kérelemben, ugyanis gyakorlatom során nem mindig talált megértésre a Bíróság részéről.
Jóval nehezebb a különös méltánylást érdemlő körülményt bizonyítani. Ha a felperes magánszemély arra hivatkozik a bizonyítás során, hogy a végrehajtás veszélyezteti az ő és családja megélhetését , szükségessé válik a család vagyoni helyzetének bemutatása. A vagyoni helyzet bemutatására taxatív ( tételes ) felsorolás sehol nem létezik a törvényben.
A gyakorlatban ezért más-és más bizonyítékok becsatolása válhat szükségessé. A végrehajtás megindulásának elkerülése miatt szükséges a kérelem minél előbbi beadása, de kérdés, hogy rövid időn belül milyen okiratokat tudunk beszerezni, és azok elegendőek-e a bíróság számára.
A gyakorlatban célszerű becsatolni :
-az adózó felperes és felesége legutolsó adóbevallását,
-a munkáltatói igazolást,
- a tartásra szoruló gyermekek születési anyakönyvi kivonatát,
- az önkormányzati igazolást helyi adó fizetéséről, gépjármű adó fizetéséről.
Amennyiben üzletrésze vagy vagyoni betétje van adózónak akkor erről cégkivonatot. Ez persze nem állapítja meg a valós értéket. Ingatan esetén tulajdoni lapot illetve fennálló hitel esetén a minket terhelő részleteket. A vagyoni helyzet felmérése nehéz és körülményes eljárás, a bírói gyakorlat az eljáró bíróra hagyatkozik. Ha ellenünk dönt a bíróság, a végzés ellen élhetünk fellebbezéssel. Ha ezt is elveszítjük, bármikor újabb végrehajtás felfüggesztése iránti kérelmet adhatunk be a közigazgatási perben eljáró bírósághoz. Ilyenkor újabb okra, körülményre érdemes hivatkozni.
Célszerű bátran kísérletezni, de nem árt figyelembe venni, hogy a végrehajtási eljárás csak akkor szünetel, ha az adóhatósági határozat bírósági felülvizsgálata során az első alkalommal előterjesztett végrehajtás felfüggesztése iránti kérelmet jogerősen még nem bírálták el. Ebből következik, hogy újabb kérelmünknek nincsen ilyen szünetelést eredményező hatása, mégis, különösebb veszíteni valónk nem lehet.